Lomnice u Tišnova – Záchrana oranžerie s hrnčírnou
V bývalém zámeckém zahradnictví Serényiů byla v r. 2002 objevena oranžerie se dvěma navazujícími stavbami. Ty byly dle sdělení původního zahradníka Bohumila Čepičky a také archeologickým průzkumem (ARCHAIA Brno, o.p.s.) určeny jako hrnčírna a pec. Podobné funkční propojení stavebních objektů se v ČR nevyskytuje, proto byla majitelkám doporučena obnova objektů, byť byly v havarijním stavu. Propadlé stropy byly napadené dřevomorkou, krytina, zděné a dřevěné prvky se rozpadaly, také zasklení oranžerie nebylo funkční. Pro unikátnost spojení těchto objektů byl pracovníky Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Brně podán návrh na prohlášení za kulturní památku Ministerstvem kultury. Podle archivního bádání byly v r. 1744 v zámeckém zahradnictví dokonce oranžerie dvě, byl zde i kaméliovník, fíkovna, ananasovna, růžovna, součástí byl ovocný sad, sklad ovoce a dům zahradníka.
Obnova staveb byla zahájena na podzim 2011, kdy majitelé zprovoznili Zahradnictví pod zámkem. V r. 2013 došlo v půdním prostoru nad pecí k překvapivému nálezu zlomků terakotových zahradních lemovek a sádrových forem na jejich výrobu. 13. 8. 2014 byla obnova ukončena, o měsíc později v rámci Dnů evropského dědictví byla pro veřejnost slavnostně otevřena expozice v oranžerii. Vedle 11 typů restaurovaných lemovek a 3 sádrových forem tvoří součást expozice lemovky zapůjčené z jiných objektů (Lysice, Vranov nad Dyjí, Milotice, Kroměříž, Hluboká nad Vltavou, Landfrasova vila v Jindřichově Hradci) a 4 tematické panely. Oranžerie je zpřístupňována v rámci Víkendu otevřených zahrad Dnů evropského dědictví. Záchrana oranžerie s hrnčírnou získala v r. 2015 cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v kategorii Cena veřejnosti – Památky děkují.
- Iniciátor proměny: Ing. Dagmar Fetterová
- Investor:
- Ministerstvo kultury – Havarijní program
- Městys Lomnice
- majitelky Zdeňka Tousková a Marie Netrefová
- sponzoři
- Další partneři realizace proměny:
- Národní památkový ústav – ÚOP v Brně, ORFIAN (konzultace)
- členové Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, členové ORCHIDEA klubu (propagace)
- Projektant: STABIL s.r.o.
- Realizační firma: MOLAT spol. s r.o.
Příběh proměny oranžerie v Lomnici u Tišnova a její nové využití
Ing. Dagmar Fetterová, v Brně dne 29. ledna 2016
Úvod
Součástí zámků, hradů ale i klášterů bývaly oranžerie, skleníky a fíkovny. Sloužily k přezimování teplomilných rostlin, případně k pěstování plodů a květin pro vlastní potřebu. Někdy navazovaly přímo na šlechtická sídla a bývaly v nich pořádány různé slavnosti i společenská setkání. Jedná se o typologicky rozmanité stavby, mnohdy se zajímavými osudy, se kterými jsem se v roce 2000 začala seznamovat. V rámci úkolu Ministerstva kultury České republiky s názvem „Věda a výzkum“ byl v letech 2000-2004 realizován projekt „Průzkum oranžerií, skleníků a fíkoven v zámeckých zahradách a parcích“. Podnětem k průzkumu a záchraně oranžerií bylo nečekané a emotivní „oslovení“ zuboženou oranžerií v Českém Rudolci v roce 1999. Tato oranžerie prošla bouřlivým osudem od téměř jisté zkázy až po kompletní přebudování a slouží jako pivní a sluneční lázně, ve sklepních prostorách je umístěno wellnes centrum.
Záchrana lomnické oranžerie
Zachráněná oranžerie se nachází v městské památkové zóně v Lomnici u Tišnova (okres Brno-venkov v Jihomoravském kraji). V bývalém zámeckém zahradnictví Serényiů byla náhodně objevena oranžerie v r. 2002 a byl zahájen její průzkum. V roce 2005 byla navázána spolupráce s tehdejším majitelem, bývalým zahradníkem panem Bohumilem Čepičkou, který nebyl s myšlenkou záchrany oranžerie nijak nadšen. Až v roce 2009 vznikla dohoda mezi novými majitelkami – Zdeňkou Touskovou a Marií Netrefovou o zahájení procesu záchrany havarijní stavby. Teprve při archeologickém průzkum (ARCHAIA Brno, o.p.s.) a podle ústního podání pana Čepičky byly stavby navazující na oranžerii identifikovány jako hrnčírna a pec, což je u nás unikátní spojení, které nemá u nás obdoby. Odborní pracovníci Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Brně připravili žádost na prohlášení za kulturní památku Ministerstvem kultury. Začátkem r. 2010 došlo k prohlášení a bylo zadáno zpracování projektu obnovy u firmy STABIL s.r.o. Brně. V listopadu 2010 byla stavba zařazena na Seznam ohrožených kulturních památek. Na podzim roku 2011 byla zahájena 1. etapa záchrany oranžerie firmou MOLAT spol. s r.o. z Velkých Opatovic (výměna a montáž krovů a krytiny oranžerie, vyhotovení a osazení okenní soustavy a dveří, vnitřní omítky).
V roce 2011 bylo majitelkami a panem Lukášem Touskem obnoveno „Zahradnictví pod zámkem“.
V roce 2012 na podzim byla zahájena 2. etapa záchrany hrnčírny (výměna a montáž krovů a krytiny, tesařské práce, nátěry).
V roce 2013 ve 3. etapě došlo k výměně a montáži krovů a krytiny u pece. Dne 27.7.2013 došlo k překvapivému nálezu zlomků terakotových zahradních lemovek a sádrové formy k jejich vytváření, které byly očištěny a restaurovány. Bylo zkompletováno 11 druhů lemovek a 3 sádrové formy. Na nález navazoval průzkum lemovek na jiných objektech.
V roce 2014 začala poslední 4. etapa záchrany – bylo provedeno vyzdění čelní stěny pece, osazení dveří a vnější omítky.
13.8.2014 byla dokončena celková obnova oranžerie, hrnčírny a pece a o měsíc později byla slavnostně otevřena expozice v obnovené oranžerii.
Nové využití oranžerie, hrnčírny a pece
V expozici oranžerie jsou umístěny restaurované lemovky v počtu 11 ks a 3 formy z Lomnice, dále zapůjčené lemovky z jiných objektů (Lysice, Milotice, Vranov nad Dyjí, Kroměříž, Landfrasova vila v Jindřichově Hradci, Hluboká nad Vltavou), zde nalezené zbytky keramiky, třecí mlýnek na hlínu, 4 tématické panely aj. V rámci oslav Dnů evropského dědictví v r. 2014 a 2015 interiér oranžerie zkrášlily jiřinky věnované pěstitelem panem Janem Křepelou z Kunštátu. V rámci akce Víkend otevřených zahrad v r. 2015 návštěvníci prošli jak zámeckým parkem s odborným výkladem Doc. Ing. Jana Laciny, CSc., tak si mohli prohlédnout expozici v oranžerii i samotnou pec, jejíž funkci nám objasnil pedagog-keramik Bohumil Jakeš z Brna.
Hrnčírna je využívána jako zázemí provozu zahradnictví, interiér pece a torzo tělesa pece nebyly nijak upraveny vzhledem k tomu, že se jedná o unikátní historicky cenný prostor, který u nás nemá obdoby.
Financování záchrany a prezentace objektu
Práce na záchraně probíhaly od roku 2011 do roku 2014 a byly financovány z havarijního programu Ministerstva kultury České republiky ve výši 827 000 Kč. Podíl městyse Lomnice, sponzorů a majitelek činil 233 103 Kč. Bez vstřícného přístupu starosty městyse Lomnice Ing. Milana Vojty a pracovnímu kolektivu radnice by nebyla záchrana nikdy provedena.
V časopise Zahrada – park – krajina XXIV. ročník č. 3/2014, Sborník přednášek Dny zahradní a krajinářské tvorby je příspěvek s názvem „Záchrana havarijní stavby oranžerie, hrnčírny a pece v městské památkové zóně v Lomnici u Tišnova“, s. 32-35, kde pojednávám ve větší šíři o záchraně oranžerie. Po celou dobu záchrany byli občané Lomnice pravidelně informováni o postupu záchrany v Lomnickém zpravodaji, stejně tak i občané Tišnova v Tišnovských listech. Spolu s oranžerií byly prezentovány i další významné kulturní památky Lomnice. V r. 2015 byla provedena rekonstrukce Židovského náměstí, který se synagogou a nedalekým židovským hřbitovem tvoří významný historický komplex.
Získané ocenění
Záchrana oranžerie s hrnčírnou a pecí získala v roce 2015 Cenu veřejnosti-Památky děkují v rámci ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro jen díky zaslaným hlasům četných přátel této oranžerie.
Další souvislosti.
Během zpracování úkolu o oranžeriích byla vytvořena pracovní skupina složená ze specialistů na historické zahrady a parky a z vedoucích zámeckých zahradníků. Později se přidali např. pracovníci z Botanické zahrady Troja, z firmy JASAN z Břevnovského kláštera aj. Pro tuto pracovní skupinu používáme zkratku ORFIAN (oranžerie – fíkovny –ananasovny). Pomáháme např. řešit nesnadné úkoly při záchraně oranžerií a skleníků, které by mohly zaniknout (např. unikátní skleník v Liběšicích) anebo zabránit nevhodnému přebudování (např. oranžerie v Letohradě) aj. V letošním roce se uskuteční již 10. pracovní jednání v regionu Olomoucka.
Mezinárodní spolupráce.
V roce 2004 byla navázána spolupráce s Německou oranžerijní společností „Arbeitskreis Orangerien in Deutschland e. V.“ (AKO e. V.), kde jsme s olomouckým kolegou Ing. Jozefem Laššákem poprvé informovali na 25. výročním setkání německých oranžeristů v Bad Muskau široké fórum specializovaných posluchačů o průzkumu našich oranžerií. Po deseti letech v roce 2014 jsem se zúčastnila 35. setkání AKO e. V. v Grosssedlitz, kde jsem informovala o průběhu a dokončení obnovy oranžerie v Lomnici u Tišnova.
Osobní návštěvu oranžerie lze dohodnout s paní Zdeňkou Touskovou: mobil 737 858 537
Závěr:
Děkuji všem, kteří se podíleli na záchraně staveb a také děkuji za morální podporu všech známých a přátel., bez kterých by tento příběh nikdy nevznikl.