Ukazujeme proměny a inspirujeme
Rozkvetlé parky a čisté ulice, fasády domů natřené, památky opravené. Tak kdyby to vypadlo v každém městě, městečku a vesnici… To je sen mnohých z nás. My se tento sen snažíme naplňovat. Jak? Již několik let pořádáme výstavu Má vlast cestami proměn, která přináší svědectví o proměnách zanedbaných míst v místa upravená a užitečná.
Prostřednictvím fotografií a příběhů prezentujeme stav před rekonstrukcí a po ní. Každý rok na výstavě uvidíte opravy různorodých staveb – od sakrálních objektů, přes obecní úřady, školy, zastávky, multikulturní centra, náměstí a návsi, po krajinářské úpravy v parcích a sadech. Do samotných rekonstrukcí se mnohdy zapojují místní obyvatelé.
Výstavu pořádá spolek Cestami proměn, z.s., partnery výstavy jsou kraje České republiky a spolupracuje řada dalších organizací a institucí.Výstavou děkujeme tvůrcům proměn za jejich úsilí vytvářet hezčí a užitnější prostředí pro nás všechny.
Výstava pravidelně získává podporu a záštitu Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj a dalších institucí.
A jak celá myšlenka výstavy vznikla? „Zrodila se v malé vesnici v Pošumaví, v Novém Dvoře u Myslíva. Rybníček na návsi, který kdysi sloužil jako náhon pro mlýn, přišel vlivem meliorací o vodu a po dlouhá léta sloužil jako místní skládka. Zarůstal vrbami, které se rozlamovaly a pádem kmenů překrývaly vrstvy odpadků. O Velikonocích roku 2002 se místní obyvatelé a chalupáři pustili do práce. Prostor se souhlasem starostky vyčistili, ve spolupráci se zemědělskými družstvem pokryli ornicí, oseli trávou. Zpracovala jsem architektonický projekt, který všichni místní odsouhlasili. Následovala výsadba stromů a keřů, pánové vlastnoručně a ze svého dřeva vyrobili altán a herní prvky na dětské hřiště. Proměna k neuvěření, bez veškerých dotací. Ale vystavit ji nemůžeme, nemáme totiž fotky před úpravou,“ popisuje zahradní architektka a zakladatelka výstavy Drahomíra Kolmanová.
Hlavní těžiště výstavy spočívá v putování. Každý rok v předem určenou sobotu na konci jara se v Praze koná slavnostní zahájení nového ročníku. Vernisáž probíhá celý den – můžete si užít stánky s řemeslnými výrobky, regionálními pochutinami, koncerty… Zde výstava setrvává měsíc. Poté se rozjede do různých koutů České republiky a takto putuje celý rok. Můžete se s ní setkat na veřejných prostranstvích v obcích a městech, v knihovnách, na úřadech, ministerstvech, univerzitách, v ulicích, na hradech, zámcích i na nádražích.
Nejhezčí proměny každý rok oceňujeme. Hodnotí je veřejnost po celý rok na webu, a proměny hodné následování volí také odborná porota architektů od vedením pana arch. Josefa Pleskota.
A nesmíme zapomenout na symbol celého projektu. Tím je kamenné srdce, které bylo vykopáno na vyšehradské akropoli při budování závlah pro vyšehradský park. Toto Srdce vlasti si každý rok předávají hlavní partnerské kraje, aby ho opatrovaly, stejně jako veřejný prostor naší země. Na zdraví Srdce vlasti a Srdcí krajů dohlíží pan prof. Jan Pirk.
Dává vám to celé smysl? Zapojte se také – přihlaste proměnu ve své obci nebo v ní uspořádejte výstavu (je to jednoduché – výstavu půjčíme zdarma!). Můžete také doporučit vedení své obce nebo známým, aby přihlásili proměnu. Informace o projektu ke stažení najdete ZDE
Nebo se pro začátek vydejte podívat na výstavu jako návštěvník. Její putování můžete sledovat na webu nebo na Facebooku.