header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Praha, 7. 11. 2024 – V impozantním Hlavním sále Senátu Parlamentu ČR proběhlo slavnostní setkání s vítězi 15. ročníku projektu Má vlast cestami proměn / Moja vlasť – kultúrne premeny. Projekt oceňuje příkladné obnovy a proměny kulturního dědictví v českých a slovenských regionech. Jeho cílem je posílit úctu k domovu a motivovat k odpovědné péči o svůj majetek, památky, veřejný prostor a krajinu. Probíhá pod záštitou Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, s podporou Ministerstva kultury ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, osmi krajů České republiky, slovenských parterů a strategického partnera, společnosti Info Nova.

 

Po úvodní slavnostní fanfáře přivítala přítomné vzácné hosty z České a Slovenské republiky moderátorka Iva Bendová. Setkání se neslo v duchu slavnostní přátelské atmosféry podpořené hudebními vstupy houslistky Darii Kassiny a vznosných fanfár v podání studentů Konzervatoře Jana Deyla.
Během programu vystoupily klíčové osobnosti projektu, mj. pan senátor Jiří Vosecký, předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, Karel Drhovský, prezident spolku Cestami proměn, Ingrid Brocková, velvyslankyně Slovenska v ČR, patron projektu prof. Jan Pirk. Novinkou letošního ročníku bylo udělení slovenské ceny Slnko vlasti, kterou představil Peter Horanský, člen Konzorcia Moja vlasť a spoluzakladatel Nadácie pre záchranu kultúrneho dedičstva.
Hlavním bodem programu bylo předání ocenění vítězům 15. ročníku. Porota složená z odborníků v oblasti architektury a památkové péče vybrala deset nejúspěšnějších projektů z 97 vystavených českých a slovenských proměn. Cenu odborné poroty obdržely proměna historického domu Zlatý jelen v Karlových Varech, Wenkeův dům a pevnost Josefov v Jaroměři, revitalizace železniční stanice v Linhartovech, památník Zámeček v Pardubicích, dělostřelecká tvrz Těchonín, fara v Chudenicích, Kumpánova zahrada ve Slaném, obnova renesanční brány v Hrobčicích a zámku v Mirošovicích a rekonstrukce jižního opevnění v Trenčíně. Cenu souznění získal zámek ve slovenské Snině. Jejich zástupci krátce představili své proměny, jejich význam pro komunitu a region. Zástupcům oceněných proměn také předali pamětní listy Senátu paní senátorka Eva Rajchmanová a páni senátoři Jiří Vosecký, Petr Štěpánek a Jan Látka.
V rámci ročníku proběhlo tradičně internetové hlasování veřejnosti. Nejvíce hlasů z celkového počtu 9715 získala proměna renesanční Kobylkovy tvrze v Podolí u Mohelnice, která se stala vítězem se 2 155 hlasy. Na druhém místě se umístilo Klostermannovo náměstí v Železné Rudě a třetí příčku obsadil Dům na rohu ve Valašských Kloboukách. Průběh ocenění doprovázela videa s patronem projektu Václavem Žmolíkem.
Závěr programu patřil poděkování partnerům a spolupracovníkům. Patronka a vzácná osobnost projektu Blanka Stehlíková, historička umění a dcera „básníka domova“ Ladislava Stehlíka, poděkovala za dlouholetou spolupráci a z důvodu věku oznámila ukončení patronství. Zvláštní poděkování bylo adresováno Stálé komisi Senátu pro rozvoj venkova, Zastoupení Evropské unie v ČR, Ministerstvu pro místní rozvoj, Ministerstvu kultury, partnerským krajům Jihomoravskému, Královéhradeckému, Libereckému, Olomouckému, Pardubickému, Plzeňskému, Ústeckému a Zlínskému a strategickému partnerovi Info Nova.
Putovní výstava Má vlast cestami proměn / Moja vlasť – kultúrne premeny představuje od roku 2009 veřejnosti zdařilé proměny veřejného i soukromého prostoru. Je poctou autorům proměn, inspirací pro ostatní, a především podnětem k ochraně přírodního a kulturního dědictví našich zemí. Atributem projektu je Srdce vlasti nalezené na Vyšehradě. Nyní jsou jednotlivé kolekce 16. ročníku k vidění v České a Slovenské republice, Gruzii a v Austrálii, jejich putování lze sledovat na webu projektu. Zde lze také do 30. dubna 2025 hlasovat pro vystavené proměny 16. ročníku. Souběžně zde probíhá přihlašování do 17. ročníku projektu.
Projekt pořádá spolek Cestami proměn a Konzorcium Moja vlasť, které letos poprvé udělilo slovenské ocenění „Slnko vlasti“ mimořádnému projektu na Slovensku – Martinské věži v Bratislavě. Ředitelky spolků, Drahomíra Kolmanová a Jana Podhorská, ocenily práci všech, kdo se podílejí na zvelebování národního dědictví a zachovávají paměť míst. Partneři a vítězové se shodli: Je nám ctí být součástí projektu o úctě k domovu a odpovědnosti za svou zem.