Mešno – Historie mlynářství a starých zemědělských strojů
Pouskův tzv. Mešenský mlýn nechal postavit mlynář Alexius Pouska na Kornatickém potoce nedaleko Mešna v roce 1879. Původně, až do první republiky, se ve mlýně z umleté mouky pekl chléb. Nejprve byl mlýn malý, s jedním nekrytým vodním kolem na svrchní vodu, v roce 1906 došlo k jeho modernizaci. Díky několikaletému vykupování pozemků se Karlu Pouskovi podařilo vybudovat rybník a koupit naftový generátor, který poháněl mlýnské kolo při nedostatku vody. V 50. letech 20. století se ve mlýně mlelo nejprve pod dohledem Krajského výkupního podniku, později Západočeských mlýnů. V prosinci 1985 předaly Západočeské mlýny po ukončení smlouvy mlýn zpět rodině Pouskových a do konce roku byl mlýn uzavřen. Byl díky tomu sice uchráněn před znárodněním, ale od té doby se už v něm nemlelo. Regulací potoka provedenou v 70. letech došlo navíc ke zničení náhonu do mlýnské nádrže.
Až do roku 2011 byl mlýn bez využití. Změna přišla díky návštěvě Mgr. Venduly Hnojské, která psala knihu o mlýnech, a požádala současného majitele, pana Jindřicha Pousku, o zpřístupnění objektu a také o jeho vyklizení, aby mohla pořídit fotografie. Jindřich Pouska spolu s bratrancem Janem Šmolíkem mlýn pečlivě vyklidili a vyvezli vše nepotřebné. Pan Pouska poté naleštil původní stroje.
Úklid pro fotografování se stal impulsem pro pozdější zpřístupnění veřejnosti. V současnosti je mlýn oblíbeným výletním místem. Vyučený mlynář Jindřich Pouskarád návštěvníky provede (po předchozí domluvě)a povypráví jim o původu mlýna. Historie mlýna je zachycena také na infoceduli u odpočívadla vedle příjezdové cesty. Od roku 2013 je díky projektu MAS Aktivios na ve mlýně i miniuzeum, v němž se můžete seznámit s mlynářským řemeslem, prohlédnout si jedny z prvních válcových stolic, které nahradily mlýnské kameny, a další inventář z let 1906 až 1912. Kromě mlynářského řemesla můžete navštívit i expozici starých zemědělských strojů ve stodole naproti mlýnu.
- Realizace proměny: leden 2012 – říjen 2019
- Iniciátor proměny: Jindřich Pouska, Mgr. Vendula Hnojská
- Investor: interiér Jindřich Pouska, MAS Aktivios–projekt spolupráce „Otevíráme poklady venkova“(Program rozvoje venkova) – expozice minimuzea
- Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): dobrovolník Jan Šmolík
- Autor (autoři) fotografií: Jindřich Pouska fotografie před, Jan Ševčík fotografie po úklidu
Webová stránka proměny Pouskův mlýn