Zlín – Obnova Památníku Tomáše Bati
Památník byl otevřen 12. července 1933, přesně rok po tragické smrti Tomáše Bati. V roce 1948 došlo k přejmenování Památníku na Dům umění. V letech 1954-55 proběhla jeho přestavba na výstavní a koncertní sály, což zcela popřelo záměr autora architekta F. L. Gahury. Přesto byl Památník stále považován za architektonickou ikonu. Odborníci v roce 2006 doporučili návrat budovy do původního stavu včetně letadla. O pět let později tento záměr schválilo městské zastupitelstvo. Filharmonie a galerie se přestěhovaly do nových sídel. Hlavními hybateli změn byli tehdejší vedoucí odboru kultury K. Pešatová a architekt P. Všetečka.
Původní podobu Památníku Tomáše Bati známe jen z fotografií. Přesto byl Památník i před revolucí považován za architektonickou ikonu, která svým významem překračuje hranice České republiky a je srovnatelná s vilou Tugendhat. O budoucnosti budovy se vedla mnohaletá diskuse, která postupně nabývala reálné podoby. Obnova do původního stavu byla podmíněna především přestěhováním galerie a filharmonie, což se podařilo v roce 2013. Následně město Zlín získalo dotaci od Ministerstva kultury. Autorem projektu obnovy je Petr Všetečka a ateliér TRANSAT architekti.
Obnovený Památník Tomáše Bati se veřejnosti slavnostně otevřel v květnu 2019. Na návštěvníky čeká mimořádný zážitek umocněný maketou letadla Junkers F 13, v němž T. Baťa přišel tragicky o život. Vrcholné dílo architekta F. L. Gahury tak po 75 letech opět promlouvá jeho záměrem. Budova představuje katedrálu s dominantou letadla coby levitujícího kříže. Výrazným prvkem interiéru je jednoramenné schodiště ve tvaru písmene Z (Zlín). Památník je současně manifestem moderní architektury i rozpracováním nadčasových kompozičních vztahů architektury klasické, zářícím krystalem a zlínským klenotem.
- Realizace proměny: prosinec 2016 – prosinec 2018
- Iniciátor proměny: Proměnu iniciovala především tehdejší vedoucí odboru kultury Magistrátu města Zlína Kateřina Pešatová, za výrazné podpory primátorů města a architekta Ing. Petra Všetečky.
- Investor: Statutární město Zlín, dotace Ministerstvo kultury, Zlínský kraj, rodina Baťova, Nadace Tomáše Bati, město Otrokovice, velké i menší firmy, společnosti a veřejnost
- Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): Nadace Tomáše Bati – Ing. Pavel Velev
- Projektant: Ing. Petr Všetečka, ateliér | TRANSAT architekti
- Realizační firma: budova - Zlínstav a.s., maketa letounu - TechProAviation, s.r.o.
- Autor (autoři) fotografií: Fotografie před proměnou: „Dům umění ve Zlíně, r. 2011“ – autor: Dalibor Novotný, fotografie po proměně: „Památník Tomáše Bati dnes“ – autoři snímku: BoysPlayNice, Titulní fotografie: „Zlínský zářící krystal“ – autor: Libor Stavjaník, Fotografie do text. pole: Dominantou prostoru je maketa Baťova letounu Junkers F-13, autoři snímku: BoysPlayNice
Webová stránka proměny Památník Tomáše Bati
Facebook proměny