Přerov – Pietní místo na Švédských šancích
Po konci 2. světové války se na Švédských šancích u Přerova stala tragédie. 18. 6. 1945 se Karpatští Němci ze Slovenska, slovenští Maďaři a Slováci vraceli z války domů. Vlaku, v němž cestovali, si na nádraží všimli příslušníci 17. pěšího pluku z Petržalky. Důstojník Karol Pazúr tvrdil, že v transportu jsou příslušníci SS. Lidé z transportu byli proto zastřeleni kulkou do týla. Zemřelo 120 žen, 72 mužů a 75 dětí včetně kojenců. Těla byla pohřbena do hromadného hrobu. Až v roce 2017 se podařilo ostatky žen a dětí důstojně uložit na přerovském hřbitově vedle mužských obětí. Do roku 2015 tragédii přímo na Švédských šancích nic nepřipomínalo. Až v roce 70. výročí masakru vznikla u polní cesty pamětní deska s popisem hrůzných událostí.
Masakr, při němž bylo popraveno 267 nevinných lidí, připomíná od června roku 2018 i kovaný kříž, který v sobě nese krutou symboliku – díry po výstřelech a trnovou korunu… Kříž navrhl a vytvořil umělecký kovář Jiří Jurda z Přerova. Jeho dílo měří 4 m a váží 300 kg. Kříž stojí na půlmetrovém soklu kónického tvaru z pohledového betonu. Toto umělecké dílo ční nad městem jako memento – jako připomínka hromadné vraždy.
Pravidelně v červnu, v době výročí tragédie, je pořádán vzpomínkový akt na městském hřbitově v Přerově u hrobu, kde jsou uloženy všechny oběti masakru. Pietního aktu se účastní nejen místní pamětníci, ale přijíždějí i lidé ze Slovenska nebo Německa. Vzpomínka a modlitba i na samotném místě tragédie, kde hrůznou událost připomíná od loňského roku prostřílený kříž. Kopec se stal místem, kam lidé přicházejí položit kytičku i v průběhu roku. Zároveň se odtud nabízí výhled na Přerov i do okolní krajiny.
- Realizace proměny: únor–červen 2018
- Iniciátor proměny: František Hýbl, ředitel Muzea Komenského v Přerově
- Investor: město Přerov
- Realizační firma: Jiří Jurda, Přerov