Praha 5, Malvazinky – Winternitzova vila
Vilu jsme poprvé viděli v roce 1991 jako děti na procházce s babičkou. U nás v rodině se díky pohnuté historii spojené s holocaustem nikdy o vile nemluvilo. Potom, co babička a prababička (na rozdíl od jejího muže a syna) přežily Osvětim, se vše související s touto historií stalo rodinným tabu. Až na té procházce po pražských Malvazinkách jsme se vše dozvěděli. Trochu jsme se babičce divili, že vzpomíná na život v tak ošklivé a zdevastované „krabici“, jak jsme to tenkrát jako děti viděly. Ale to jsme ještě zdaleka netušili, že ji postavil Adolf Loos a Karel Lhota a jak mohla vypadat původně.
Za několik let jsme vilu dostali zpět a uvažovali jsme, jak s tímto zdevastovaným rodinným dědictvím naložit. Pak jsem ve vile zorganizoval výstavu mladých tvůrců s názvem „Díra nedíra“ a díky pozitivní energii, která z této akce vzešla, se můj tatínek rozhodl společně s celou rodinou vilu zrekonstruovat do původní podoby. Téměř každý víkend se celá rodina scházela na vile. Byli jsme už vlastně čtyři rodiny, takže to byl slušný počet lidí, kteří míchali maltu, odnášeli suť a uklízeli. Samozřejmě hlavní část rekonstrukce dělaly odborné firmy a velmi nám pomohli architekti zabývající se obnovou a studiem díla Adolfa Loose.
Nyní po letech pronájmů, díky kterým se vrátily vynaložené finanční prostředky na rekonstrukci, jsme se rozhodli objekt zpřístupnit veřejnosti a vytvořili jsme zde prostor pro koncerty vážné hudby, divadla, nebo swingové tančírny. Vila je tedy volně přístupná, funguje jako galerie a koná se zde mnoho zajímavých výstav spjatých s architekturou.
- Realizace proměny: 1999–2002
- Iniciátor proměny: Ing. Stanislav Cysař, Jiří Cysař s rodinou
- Investor: rodinné zdroje financí a půjčky
- Další partneři realizace proměny: Jiří Cysař s rodinou, Václav Hink – stavbyvedoucí, Helena Kučerová s rodinou, Dagmar Vojnarová Spudichová s rodinou, Karel Ksandr – konzultant, Rostislav Švácha – konzultant
Více informací o současném dění ve vile najdete na www.loosovavila.cz