Stříbro – Vzkříšení křížové cesty na Ronšperku
Křížová cesta na vrchu Ronšperk, byla ještě v roce 2010 v havarijním stavu. Tehdejší ředitel Muzea města Stříbra, Pavel Plánka, je otcem myšlenky obnovy kalvárie. Společně se svými přáteli Davidem Rybou, Miroslavem Kaltenbrunerem, Janem Koengsmarkem založili roku 2010 Občanské sdružení Ronšperk, které začalo řešit konkrétní problémy spojené s rekonstrukcí.
Nejnáročnější fází byla obnova obrazů kapliček, což byl úkol pro akademického malíře Ivana Komárka a keramika Františka Švancara. Výtvarníci navrhli provedení malbou na keramický materiál. Jako předlohu si zvolil Ivan Komárek tvorbu Josefa Führicha, malíře konce 19. století, pro něhož byla poslední cesta Ježíše Krista častým tématem. Při vytváření přípravných kreseb v měřítku 1:1 vycházel z tradičního pojetí, dílo však nezapře jeho osobitý rukopis. Návrhy pak v keramické dílně přenesl na masivní kachle vypálené z keramické hlíny, tvarované ručně ve formě, které připravil keramický mistr Švancar.
Do projektu se v rámci přeshraniční spolupráce zapojil také spolek GoldeneStrasse z bavorského města Altenstadtan der Waldnaab, které stejně jako Stříbro leží na trase někdejší Zlaté stezky.
- Realizace: 13. 8. 2010 – 30. 5. 2013
- Iniciátor proměny: Pavel Plánka, tehdejší ředitel Muzea města Stříbro
- Investor: Sdružení Ronšperk – Obnova křížové cesty byla financovaná díky sbírce v Altenstadtu, ve Stříbře a významného přispění z dotačních titulů EuroregioEgrensis DF Cíl 3 a Fondu Česko německé budoucnosti.
- Další partneři realizace proměny:
- starostové města Stříbro pan Miroslav Nenutil (2006–2010) a Bohuslav Červený (2010–2014),
- koordinátor projektu Miroslav Kaltenbruner,
- předseda spolku GoldeneStrasse pan Rainer Christoph z Altenstadtuan der Waldnaab,
- sdružení STROM (stříbrští občané městu),
- členové horolezeckého klubu SKOBA
- Realizační firma: Akademický malíř Ivan Komárek, keramik František Švancar