Slavnostní zahájení 11. ročníku výstavy v Praze na Vyšehradě
Slavnostní zahájení 11. ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn – příběhy domova bylo současně milé i impozantní. Přivedlo na památné místo naší země stovky lidí z celé České republiky i ze Slovenska, a s nimi Srdce vlasti i všechna Srdce krajů. Přátelskou atmosféru podkresloval poutavý kulturní program v gesci hlavního partnera, Karlovarského kraje.
K nejvýznamnějším výročím roku, třiceti letům svobody a patnáctému výročí vstupu země do Evropské unie, přispěla moudrým slovem zpěvačka Irena Budweiserová. Nejúspěšnější proměny 10. ročníku ocenili pan prof. Jan Pirk a pan arch. Josef Pleskot. V internetovém hlasování došlo 19522 hlasů. S počtem 3946 hlasů zvítězila kaple Panny Marie Bolestné ve Vatěticích před kaplí sv. Anny s parkem v Jeníkově a vyřezávanými kříži v Dolních Bojanovicích. Odborná porota ocenila proměny Kavárny Union a Vodního hradu Lipý v České Lípě, vyřezávané dřevěné kříže Františka Vymyslického v Dolních Bojanovicích, zahradu ticha v Doubravníku, obnovu 18. kaple poutní cesty do Hájku v Hostivici, obnovu renesančního zámku v Hustopečích, rekonstrukci zámku Linhartovy, obnovu hradního areálu v Podhradí u Aše, proměnu zámku a jeho okolí v Pohořelicích a renovaci Winternitzovy vily na Praze 5 Malvazinkách. Osobností 10. ročníku výstavy se stala Zdeňka Macháčková z Mírové pod Kozákovem. Deset let s nadšením pomáhá při organizaci výstavy, šíří její dobré jméno a přivádí nové proměny.
Srdce vlasti putuje z Olomouckého kraje do Karlovarského, pan náměstek hejtmana Pavel Šoltys je předal paní náměstkyni hejtmanky Daniele Seifertové. Na Vyšehrad dorazila i krajská srdce v doprovodu zástupců krajů. Všechna pan profesor Pirk důkladně prohlédl a potvrdil, že prospívají a sílí s každou pozitivní proměnou v jejich regionu.
Úspěšný 10. ročník byl tímto uzavřen a patronka výstavy paní Blanka Stehlíková slavnostně zahájila ročník jedenáctý. Přípitkem na podiu také pokřtila katalog vystavených proměn. Novinkou bylo představení ceny Kvetoucí město/obec a Ceny souznění, které budou nově získávat dlouhodobí vystavovatelé. Poté následoval další důležitý bod programu – výsadba potomka památného stromu, odkopku památné lípy z Chyše z Karlovarského kraje. Strom zalili návštěvníci vyšehradskou vodou a chyšským pivem.
Po celý den probíhal na pódiu i v přilehlých sadech bohatý kulturní program. Z Karlovarského kraje přijel rozesmátý, energický folklorní Soubor pístní a tanců Dyleň, odpoledne si návštěvníci zazpívali se skupinou Šlapeto. V sadech probíhal jarmark výrobců regionálních řemeslných výrobků a specialit. Děti si užívaly nejrůznější dílny od zdobení perníčků, lukostřelby až po možnost vyzkoušet si práci dekoratéra houslí a porcelánu. Svou zručnost představili také studenti učňovských škol. Návštěvníci přivítali možnost navštívit vyšehradské památky za symbolické vstupné a rádi využili komentovaných prohlídek v gesci archeologa Ladislava Varadzina a architekta Jakuba Tejkla. Výjimečně byla přístupná hrobka Slavín s obdivuhodným průvodcem Václavem Potočkem. Celý program zakončil nádherný koncert Karlovarského symfonického orchestru v bazilice sv. Petra a Pavla.
Výstava vykročila do své druhé dekády. Už v sobotu večer odjely dvě kolekce výstavy do Korozluk a budou pokračovat do Lázní Kyselka. Ostatní kolekce se na své cesty po České republice a Slovensku brzy vydají. Jejich aktuální pozici najdete v sekci Kam za výstavou, podorobnosti o jednotlivých proměnách v sekci Proměny. Můžete zde také hlasovat pro nejkrásnější proměnu 11. ročníku nebo přihlásit proměnu do ročníku následujícího.
Děkujeme partnerům projektu a všem, kdo zvelebují naši zem. Děkujeme vám všem, kdo výstavě jakkoli pomáháte.
Jménem týmu Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s., Tereza Zatřepálková a Drahomíra Kolmanová
Více fotografií ve fotogalerii.