Česko opět oživí putovní výstava o úctě k domovu a odpovědnosti za svůj kraj
Národní putovní výstava „Má Vlast cestami proměn“ přináší svědectví o příznivých proměnách opomíjených míst a objektů v naší krajině. Od začátku roku mohou kraje, města, obce, místní organizace, firmy i aktivní jednotlivci, přihlašovat na výstavu proměny, o které se zasadili ve svém okolí.
„Naše země je krásná. Prošla obdobím, kdy pustla. Je dobré vidět, že se takové množství lidí nyní snaží uvést kraj kolem sebe do lepšího stavu a najít nový příběh pro opomíjená místa a chátrající stavby. Příznivé změny velmi prospívají krajině i lidským srdcím,“ říká osobnost projektu, známý kardiochirurg Prof. MUDr. Jan Pirk.
Výstava s úctou představuje osudy zchátralých budov proměněných v krásné a užitečné stavby, svědectví o obnovených náměstích a návsích, rekonstruovaných nádražích, zachráněných sakrálních stavbách i znovuoživené přírodě.
„Je výjimečná tím, že je dílem lidí z celé naší země. To, co na ní uvidíte, můžete vidět také ve skutečnosti. Je svědectvím o úctyhodné práci lidí na zvelebování našeho společného domova,“ popisuje smysl výstavy její ředitelka Drahomíra Kolmanová.
Výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s. 9. ročník výstavy bude zahájen 20. května 2017 v Praze na Vyšehradě. Zde výstava setrvá přibližně měsíc a poté se rozjede, v dílčích kolekcích, na putování do všech krajů naší vlasti. Proměny je možné přihlásit do 31. března 2017 na webu www.cestamipromen.cz.
„Prostřednictvím výstavy jsme se stali součástí společenství lidí, kterým záleží na jejich bezprostředním okolí. A můžeme inspirovat další. To pro mne hodně znamená,“ vysvětluje výpravčí Květa Slabá, která na výstavu přihlásila proměnu svého domovského nádraží v severočeských Rynolticích.
V roce 2016 se na výstavě představilo celkem 112 proměn ze všech krajů Čech, Moravy a Slezska. Tyto proměny nyní stále ještě putují po regionech a zakončí svou pouť v dubnu tohoto roku.