header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Slavnostní zahájení

Slavnostní zahájení každého ročníku výstavy Má vlast cestami proměn probíhá tradičně v Praze na Vyšehradě na Královské akropoli v druhou májovou sobotu.

Tento den je tradičně věnován setkání s těmi, kdo proměňují historické památky, parky a veřejná prostranství a usilují o jejich záchranu a probuzení.

 

Výstava ožívá vždy na jaře na staroslavném Vyšehradě v Praze. U příležitosti slavnostního zahájení si návštěvníci mohou prohlédnout všechny vystavené proměny a užít si bohatý doprovodný program. Slavnostní zahájení 9. ročníku výstavy se bude konat v sobotu 20. května 2017. Těšíme se na vás! POZVÁNKA

 

A jaké bylo slavnostní zahájení v roce 2016?

Početným návštěvníkům se představilo 112 zvelebených míst ze všech koutů naší vlasti. Letos má projekt 11 partnerských krajů. Opět byli vyhlášeni vítězové Ceny publika slavnostního zahájení loňského ročníku, vítězové celoročního internetového hlasování a letos poprvé Ceny odborné poroty, vedené renomovaným architektem Josefem Pleskotem. Toto ocenění obdržely příkladné, řemeslně velmi dobře provedené proměny: Boží muka a Zážitkový park Zeměráj z Kovářova v Jihočeském kraji, Rodný dům Sigmunda Freuda Příbor z Moravskoslezského kraje, Sloup se sochou Madony ve Velké Vsi u Broumova z Královéhradeckého kraje, Kino Kyselka z Karlovarského kraje a tři proměny z kraje Středočeského – Kostel sv. Jakuba Většího Želenice, Rekonstrukce průčelí domu 603 v Kutné Hoře a Špýchar – muzeum tradic v Souticích. V internetovém hlasování bylo přijato  6.514  platných hlasů. Vítězem jsou Soutice – muzeum tradic, následuje Tachov – jízdárna Světce a Přerov – Libosad Malého Noe. 

IMG 11425 IMG 11290 IMG 11478 IMG 11456

IMG 11304 IMG 11251 IMG 11421 IMG 11543

Další fotografie ze slavnostního zahájení najdete v naší fotogalerii

 

Více si můžete přečíst v tiskové zprávě.

2016 05 programdl 02Program slavnostního zahájení MÁ VLAST CESTAMI PROMĚN PDF programke stažení

11.00 Dětský pěvecký sbor Randál, úvodní slovo
Vyhlášení vítězů soutěží Má vlast v srdci Evropy a Má vlast cestami proměn 2015 – hlasování
veřejnosti a odborné poroty, arch. Josef Pleskot
ZAHÁJENÍ ROČNÍKU 2016 – Blanka Stehlíková
12.00 Vyšehradské zvony, PŘEDÁNÍ SRDCE VLASTI – Ústecký a Zlínský kraj
SETKÁNÍ SRDCÍ – prof. Jan Pirk a zástupci krajů
12.30 Cimbálová muzika Kunovjané
Příjezd Jeho Veličenstva, náprava historické křivdy
13.15 POCTA STROMŮM – Společná výsadba hrušně z Dobrotic u Kroměříže – Mgr. Václav Větvička,
hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák a všichni přítomní.
Křest brožury Potomci památných stromů na Vyšehradě – PhDr. Marie Hrušková.
Autogramiáda knih – Václav Větvička, Marie Hrušková
14.00 Cimbálová muzika Kunovjané, PŘEDSTAVENÍ PROMĚN ROČNÍKU 2016
15.00 Spirituál kvintet
16.00 Procházka Vyšehradem s průvodci – MgA. Jakub Tejkl a Mgr. Ladislav Varadzin
10–14 Otevřena bazilika sv. Petra a Pavla
16–17.30 Otevřen Slavín, průvodce – Mgr. Václav Potoček,
kostel Stětí sv. Jana Křtitele a bazilika sv. Vavřince
9.30–18 Stálé expozice Vyšehradu – gotický sklep, Cihelná brána a Galerie – vstupné 5 Kč
11.00–16.30 Dětský koutek – spolupráce Jedličkův ústav a škola, Země lidí o.p.s.
a Neviditelná výstava
17.00 Zvonky dobré zprávy – koncert v bazilice sv. Petra a Pavla
Závěrečný společný přípitek – park Královská a knížecí akropole

FOTOGALERIE 

Více než  tisíc návštěvníků zavítalo na slavnostní zahájení 7. ročníku národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn.“, které proběhlo v Praze na Vyšehradě dne 9. května 2015.

IMG 06960Úderem 11. hodiny a za zvuku fanfár zahájil prezident Asociace Entente Florale CZ – Souznění Ing. Karel Drhovský spolu s paní ředitelkou AEF Ing. Drahomírou Kolmanovou a ředitelem Národní kulturní památky Vyšehrad Ing. Františkem Stádníkem nový již 7. ročník putovní výstavy „Má vlast cestami proměn“. Zcela zaplněné královské Akropoli se v celé své kráse představilo 99 zvelebených míst ze všech koutů naší vlasti. Na 33 výstavních stojanech tak mohli návštěvníci poprvé spatřit PROMĚNY roku 2015.

IMG 07260Pod dohledem prof. MUDr. Jana Pirka proběhlo setkání kamenných srdcí jedenácti  zúčastněných krajů. Zástupci krajů, které byly hlavními partnery projektu  v minulých letech - Jihočeského, Hlavního města Prahy, Plzeňského a Ústeckého , „svá“ srdce přivezli s sebou. Představitelé nových partnerských krajů – Karlovarského, Královéhradeckého, Libereckého, Moravskoslezského, Olomouckého, Pardubického, Středočeského a Zlínského přijali symbolické kamenné srdce svého kraje z rukou známého kardiochirurga MUDr. Jana Pirka. Jihomoraváci se srdíčkem nepřijeli a Jihočeské se  ztratilo, ale věříme, že ne napořád.

IMG 07104Poté jsme se dozvěděli výsledky internetového hlasování o NEJkrásnější proměnu roku 2014.

Oprávněným vítězem s nejvyšším počtem hlasů se stala proměna zámku v Kuníně, „stříbro“ si odnesl Manský dvůr z Dolního Žandova a „bronz“ patří zrekonstruovanému kostelu Nanebevzetí Panny Marie v obci Bartošovice-Neratov. V jednodenním hlasování při loňském zahájení výstavy zvítězila proměny fary v obci Myslív na Plzeňsku následována synagogou v Hartmanicích a proměnou sousoší v Olovicích v Královéhradeckém kraji. Slavnostní akt předávání diplomů doprovodila píseň Z. Svěráka a J. Uhlíře „Chválím tě země má“ v podání skvělého dětského sboru Mendy.

Putování nových proměn požehnal děkan Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Tomáš Holub. Poctu stromům pronesl známý botanik Mgr. Václav Větvička.  Poté se stovky návštěvníků za hezkého jarního počasí vydaly ke stánkům jednotlivých krajů, kde pro ně byly připraveny zajímavé prezentace a mnohdy i ochutnávky krajových specialit. Po chutných koláčích i domácích uzeninách či zavařeninách se „jen zaprášilo“. Každý jednotlivý kraj se zde právem pochlubil tím nejlepším. Rodiny s dětmi si odnášely zajímavé tipy na výlety a zjišťovaly, jak dobře znají svou vlast.

stankyBěhem celého dne měli návštěvníci možnost navštívit přes 30 stánků s výrobky, které právem nesou regionální značky kvality. Mohli tak nejen ochutnat skvělé české a moravské pochoutky a nápoje, ale také obdivovat krásu keramiky, textilních výrobků nebo bižuterie se zaručeným původem v našich regionech, a dokonce si sami vyzkoušet třeba výrobu ručního papíru, navlékání skleněných perliček, plstění vlny nebo výrobu mýdla.Na celodenní akci se nenudily ani děti. Bohatý program byl ve znamení her s tematikou Vyšehradu a Mé vlasti a tvořivé ratolesti si mohly vyrobit např. vlastní tričko, či přáníčko ke Dni matek. Ty nejšikovnější si odnesly i hezké ceny.

Zájemcům o historii se naskytla jedinečná možnost si zdarma a s kvalifikovanými průvodci prohlédnout vyšehradské památky. Výjimečně pro tuto zvláštní příležitost byl od 14.30 do 16.30 otevřen Slavín.

DSC01271Odpoledne bylo ve znamení zábavy a odpočinku. Ve 14 hodin „rozehnal“ mraky nad Vyšehradem svými nestárnoucími písněmi Spirituál kvintet. Zaplněné hlediště si zpívalo s kapelou, která letos oslaví neuvěřitelných 55 let od svého vzniku.

DSC01386Po 15. hodině na scénu nastoupili studenti Konzervatoře Jana Deyla s programem sestaveným výhradně z písní Karla Kryla, ve třech se k nim připojil i vyšehradský patriot Daniel Landa. Kulturní program vyvrcholil v bazilice sv. Petra a Pavla, kde od 17 hodin zazněly duchovní skladby v podání sborů Canto Carso a RadHost. Po koncertu se oba sbory odebraly ke hrobu Bedřicha Smetany, kde přednesly Smetanův Slavnostní sbor a českou hymnu. V 18 hodin si všichni tvůrci i příznivci projektu „Má vlast cestami proměn“ symbolicky přiťukli sklenkou vzácného vyšehradského vína a popřáli tak výstavě hodně zdaru na jejím putování v roce 2015.

Výstavu si můžete prohlédnout na Vyšehradě v parku na Královské a knížecí akropoli do 15. června. Poté bude rozdělena do jednotlivých kolekcí a vydá se na svou celoroční pouť po celé naší zemi. Letos poprvé je po dobu setrvání výstavy na Vyšehradě připraven i doprovodný odborný program zaměřený na urbanismus, krajinářství a zahradní architekturu. Výstava ročníkových prací studentů Fakulty architektury ČVUT Praha byla zahájena spolu s výstavou Má vlast cestami proměn a do 15.6. bude k vidění ve foyer Starého purkrabství.

Přijďte se i vy podívat a inspirovat se krásnými proměnami zdánlivě neznámých koutů naší české a moravské země a … budete-li mít štěstí, setkáte se zde, tak jako my včera, s bájnou kněžnou Libuší a její družinou. A i když neuvidíte Libuši, přesvědčíte se, že v Čechách, na Moravě i ve Slezsku se díky lidem, jimž není lhostejný osud prostředí, v němž žijeme a které předáme dalším generacím, dějí proměny někdy až zázračné.

 

15 05 09 MV plakat 

pozvánka na slavnostní zahájení

11.00

  • Dětský sbor Mendy
  • Zahájení , slovo představitelů spolupracujících institucí
  • Vyhodnocení vítězů 2014
  • Zahájení výstavy 2015

11.00 – 16.30

  • Dětský koutek

11.00 – 17.00

  • Řemeslný jarmark, ochutnávky specialit z našich regionů, ukázky řemesel a kreativní dílny

12.00

  • Vyšehradské zvony

12.30

  • Slavnostní setkání srdcí, předání srdcí ostatním hejtmanům – prof. Jan Pirk
  • Pocta stromům – Mgr. Václav Větvička, PhDr. Marie Hrušková
  • Představení proměn se zástupci krajů a glosa architekta

14.00

  • Spirituál kvintet

15.00

  • Procházka Vyšehradem s průvodcem

14.30 – 16.30

  • otevřen Slavín – Mgr. Václav Potoček, Svatobor

15.30

  • Konzervatoř Jana Deyla - písničky K. Kryla, host – Daniel Landa

17.00

  • Canto Carso – koncert v bazilice sv. Petra a Pavla

18.00

  • Přípitek na rozloučenou

18.30

  • Neformální posezení s u ohně v hospůdce Na hradbách – rozprava nad proměnami a dalším vývojem projektu Má vlast cestami proměn

Doprovodné akce:

  • Výstava studentských prací Fakulty architektury ČVUT Praha (navazuje na seminář pořádaný 12.5.)

Semináře:

  • 12. 5. Studenti FA ČVUT – studentské práce na Vyšehradě a prezentace archeologického objevu
  • 21. 5. Památné stromy
  • 8. 6. Historické zahrady
  • 15. 6. Svatobor a vyšehradský hřbitov

Program ke stažení v PDF

Slavnostní zahájení 6. ročníku výstavy Má vlast cestami proměn
proběhlo tradičně v Praze na Vyšehradě v druhou májovou sobotu, 10. května 2014 v 11 hodin.

U výstavních panelů jsme se setkali osobně s tvůrci proměn,
vyhlásili jsme vítěze soutěže o "Nejkrásnější proměnu".

 DSC1361 IMG 02861

Po celý den probíhal zajímavý kulturní program. 

IMG 02882  DSC1344

Setkání kamenných srdcí – atributů výstavy pod odborným dohledem Prof. MUDr. Jana Pirka.
Pocta stromům se známým botanikem RNDr. Václavem Větvičkou. 

 DSC1152  DSC1234 

U stanovišť partnerských krajů jsme čerpali inspiraci kam na dovolenou nebo výlet.

 DSC1381  DSC1251

Regionální značky představily své držitele a jejich výrobky.
Ochutnali jsme regionální potraviny.

  DSC1271  DSC1279

Program

Přípitek na uvítanou
11.00   Zahájení, fanfáry – Žesťový soubor konzervatoře Jana Deyla
Úvodní slovo patronky projektu Blanky Stehlíkové
11.30   Dětský sbor Mendy, Praha
12.05   Vyhlášení nejkrásnější proměny ročníku 2013
12.15   Představení proměn ročníku 2014
12.40   Obrnický taneční soubor, Ústecký kraj
13.00   Setkání srdcí – prof. Jan Pirk
13.30   Pěvecký sbor z Tvarožné Lhoty, Jihomoravský kraj
14.00   Pocta stromům – RNDr. Václav Větvička, Martin Patřičný
15.00   Spirituál kvintet
17.00   Koncert v bazilice sv. Petra a Pavla – sdružení Tadeáše Haenkeho
Závěrečný přípitek

Ochutnávka a prodej regionálních specialit, řemeslný jarmark, prezentace učňovského školství – SOU Domažlice
V budově Starého purkrabství výstava Venkov v Plzni
Program pro děti – Základní škola Vratislavova, Praha 2

Videoklip

Fotogalerie

pozvanka-slavnostni zahajeni-2014

pozvanka-slavnostni zahajeni-2014

 

Slavnostní zahájení výstavy 201311. května 2013, tradičně v druhou májovou sobotu, proběhlo od 11 hodin Slavnostní setkání krajů v Praze na Vyšehradě, kterým byl zahájen jubilejní pátý ročník národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn.

Výstava je poděkováním za odpovědnou péči o krajinu domova. Přispívá ke zvelebování naší země a její příznivé propagaci v zahraničí. Na Vyšehradě setrá vždy do poloviny června, poté se vydá na roční putování.

  1. V kompletní sestavě ji můžete vidět v Lázních Kyselka a na pražském letišti Václava Havla. Jednotlivé kolekce můžete po celý rok potkávat ve vestibulech nádraží, krajských úřadů, knihoven, škol a univerzit, na návsích a náměstích nebo v infocentrech. Díky tomuto konceptu výstavu v průběhu roku shlédne asi 2,5 milionů návštěvníků.

Akci zahájila patronka výstavy historička umění Blanka Stehlíková spolu s geologem a publicistou Václavem Cílkem. Přítomné přivítali František Stádník, ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad, Mons. Tomáš Holub, děkan Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a Karel Drhovský, prezident pořadatelské Asociace Souznění. Promluvil pan senátor Miroslav Nenutil, zástupce velvyslance Spolkové republiky Německo Dr. Ingo von Voss, místopředseda Spolku pro obnovu venkova Radan Večerka a paní Marcela Pánková za Národní síť místních akčních skupin.

Videozáznam ze slavnostního zahájení můžete vidět zde.

Číst dál...

Program slavnostního zahájení Mé vlasti 2012V sobotu 12. 5. 2012 zahájila patronka ročníku Blanka Stehlíková výstavu Má vlast spolu s výstavou kreseb svého otce Ladislava Stehlíka, „básníka domova“, doprovázenou fotografiemi Marie Dajčové. Výstavu zapůjčila obec Myslív na Klatovsku.

Spolehlivým organizačním partnerem výstavy Má vlast byl Plzeňský kraj v čele s hejtmanem Milanem Chovancem, jehož při přebírání atributu, kamenného srdce Mé vlasti, z důvodu nemoci zastoupil radní Petr Smutný. Za asistence senátorů Jiřiny Rippelové a Karla Šebka předala srdce jménem Jihomoravského kraje vedoucí odboru regionálního rozvoje Iveta Macurová.

Aktivní účast krajů podpořil kraj Karlovarský zastoupený Milanem Zukalem z Odboru regionálního rozvoje. Z ostatních krajů vystavují města, obce a občanská sdružení samostatně, bez podpory svých krajských úřadů. Vzácnou přítomností poctili Slavnostní setkání krajů také paní Mag. Natascha Grilj, kulturní rada Rakouského velvyslanectví, za Spolkovou republiku Německo paní Katrin Bock z Oddělení výživy, zemědělství a ochrany spotřebitele a Milan Simandl, velvyslanecký rada, vedoucí hospodářského oddělení. Nizozemský architekt Pieter van Loon, člen organizačního týmu světové výstavy Floriade, ocenil účast ČR na Floriade. Díky němu tam také poputuje výstava Má vlast 2012. Floriade probíhá jedenkrát za deset let, pod záštitou Jejího Veličenstva královny Beatrix. CNN ji uvádí jako jednu z deseti nejvýznamnějších světových akcí roku.

Číst dál...

Slavnostní zahájení Mé vlasti 2011V první májovou sobotu, 7. 11. 2011, proběhlo na Vyšehradě slavnostní setkání krajů „Má vlast“. Viděli jsme přehlídku dobrých příkladů proměn z různých koutů naší země. Ochutnávali jsme regionální speciality, celý den probíhal bohatý kulturní program a na tomto staroslavném místě byl zasazen potomek památného stromu oskeruše z Tvarožné Lhoty.

Tóny symfonické básně Vyšehrad z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany zahájily akci spolu s úvodním slovem Drahomíry Kolmanové, ředitelky Asociace Entente Florale CZ – Souznění. Za Prahu a Národní kulturní památku Vyšehrad přivítal účastníky ředitel Ing. František Stádník, za spolupořadatele výkonná ředitelka Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu Ing. Dana Štechová a za letošního partnera, Jihomoravský kraj, RNDr. Iveta Macurová. Výstavu opět slavnostně zahájil vzácný host, pan senátor Karel Šebek. Přítomné pozdravili vzácní zahraniční hosté, nizozemský krajinářský architekt Pieter van Loon a delegace města Piešťany, vedená panem viceprimátorem Timotejem Mištinou.

V pravé poledne předali Pražané, partneři loňské „Mé vlasti“, pomyslnou štafetu - kamenné srdce - Jihomoravanům. Kamenné srdce bylo nalezeno při pracích na Vyšehradě. Od Františka Stádníka, zástupce Prahy, je převzala zástupkyně Jihomoravského kraje Iveta Macurová.

Číst dál...