Pardubice – Pěší zóna na třídě Míru
Pardubická třída Míru je po desetiletí páteří centra města. Její historie sahá až do 16. století, kdy bývala součástí „průmyslové“ části Pardubic a začátkem cesty do Kutné Hory a do Prahy. Na přelomu 19. a 20. století si zde budovaly sídla přední rakousko-uherské banky a ulice se změnila ve výstavní třídu. Ta se postupně stávala obchodní a společenskou tepnou Pardubic. Po válce se z tehdy Královské stala Stalinova třída, od roku 1962 ji známe jako třídu Míru.
Ulice donedávna rozhodně nebyla místem vybízejícím k delšímu pobytu. Poměrně frekventovaná trolejbusová doprava se zde přetahovala o prostor s nákladními i osobními vozy zajišťujícími dopravní obsluhu zdejších provozoven a záplatované asfaltové chodníky nejen že nedávaly příliš prostoru pro zřízení letních předzahrádek, ale ani nelákaly k delšímu zdržení.
Na důkladnou rekonstrukci čekala třída Míru zhruba tři desetiletí, až do roku 2014, kdy začal třináctiměsíční maraton stavebních a zemních prací. Po výměně kanalizačních a vodovodních přípojek či podzemních kabelů přišly na řadu povrchové práce, od výstavby fontány či instalace podzemních kontejnerů na tříděný odpad, které jsou v Pardubicích novinkou, přes výsadbu stromů až po pokládku žulové dlažby a usazení mobiliáře. Po obou stranách ulice během roku vznikly klidové zóny, na nichž mohou být předzahrádky, v severní části je nově vysázená alej se čtyřmi desítkami stromů, po celé délce bezbariérově řešené hlavní třídy jsou rozmístěny lavičky k posezení a příjemnou atmosféru dodává prostoru i malá fontána.
Město hodlá třídu Míru maximálně využívat pro veřejné akce, aby tato ulice nebyla pouze průchozí komunikací, ale veřejným prostorem – srdcem města, kde pulsuje život, kde se lidé rádi scházejí a společně se baví.
- Realizace proměny: únor 2014 – březen 2015
- Iniciátor proměny a investor: Statutární město Pardubice