Tachov – Jízdárna Světce
Budova světecké jízdárny byla postavena mezi lety 1858 a 1861 podle návrhu stavitele Adama Haberzettla. Jedná se o největší jízdárnu v Čechách a druhou největší ve střední Evropě (hned po Španělské dvorní jízdárně ve Vídni). Po roce 1945 přechází z vlastnictví Windischgrätzů Československému státu a začíná pustnout. V roce 1981 se vážně uvažovalo o demolici této jedinečné památky. V roce 1996 se stala majetkem Města Tachova, v roce 2000 byla zařazena Ministerstvem kultury do Programu záchrany architektonického dědictví a začala postupná rekonstrukce. Od roku 2010 je stavba národní kulturní památkou.
I přes stále pokračující práce na obnově je jízdárna využívána jako víceúčelové společensko-kulturní centrum. Každoročně se tu koná několik koncertů v rámci hudebního festivalu „Dveře jízdárny dokořán“, v roce 2014 proběhla již 12. sezóna. Dále se objekt využívá k výstavám obrazů a fotografií, k divadelním představením. Protože je objekt stále rekonstruován, nemá stanovenou provozní dobu klasických památkových objektů. Prohlídku pro skupiny je nutné předem domluvit v Infocentru Tachov. Jednotlivcům je jízdárna přístupná každoročně v rámci Tachovských historických slavností a Dne evropského kulturního dědictví. Návštěvníci si mohou prohlédnout hlavní sál, stáje pro koně, rondely, ubytovací místnosti v patře a knížecí lóži.
- Realizace proměny: 2000–
- Iniciátor proměny: Město Tachov, Jaroslava Frühaufová – Národní památkový ústav
- Další partneři realizace proměny: Ing. arch. Jitka Pohořalá – Národní památkový ústav, Ing. arch. Jan Soukup, Ing. Jaromír Fořt, Ing. Rudolf Horák – odborná pomoc při zajišťování realizace
- Investor: Město Tachov, Ministerstvo kultury ČR, Plzeňský kraj, Program rozvoje venkova ČR
- Projektant: Ing. Jaromír Fořt – statické zajištění objektu jízdárny, ATELIER SOUKUP s.r.o.– návrh na obnovy jízdárny
- Realizační firmy: BKV Stavební společnost s r.o. (stavební práce), NEGEBU s.r.o. (restaurátorské práce)