header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Pískovcové sousoší z dílny Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa znázorňující klečícího sv. Jana Nepomuckého s anděly bylo v roce 1879 darem královského hlavního města Prahy městu Žebráku. Vzniklo roku 1727 a umístěno bylo nejprve na Koňském trhu v Praze, poté stálo od roku 1879 na Náměstí v Žebráku. Pro velmi špatný stav kamene v důsledku eroze bylo sousoší v roce 1982 převezeno do restaurátorské dílny v Praze Ruzyni. Poté bylo umístěno do interiéru lapidária barokních soch NPÚ v kostele Tří králů v Mnichově Hradišti, kde bylo chráněno před vlivem počasí, které by mohlo zapříčinit jeho zánik.
Zástupci města Žebrák několik let usilovali o navrácení sousoší zpět na původní místo v Žebráku. Po dlouhých jednáních NPÚ vyhověl požadavku s podmínkou umístění sousoší do ochranného pavilonu. Na realizaci se podíleli především zástupci města Žebrák, kteří o návrat usilovali a zajišťovali jeho průběh. Aby se sousoší mohlo vrátit na svém původní místo, byl vybudován ochranný pavilon, který je mimo jiné i ojedinělým řešením umístění soch v exteriéru.
Na Náměstí města Žebráku se vrátilo po dlouhých 36 letech sousoší sv. Jana Nepomuckého se dvěma anděly. Ochranný pavilon kolem něj supluje interiérové podmínky a město tak může dát toto umělecké dílo na odiv široké veřejnosti. Ochranný skleněný pavilon je unikátní stavbou, která je vedena snahou maximálně se přizpůsobit proporcím sousoší a pohledově se co nejvíce potlačit ve prospěch sousoší a jeho působení na původním místě. Sousoší je krásně viditelné i v noci, kdy je nasvíceno příjemným světlem. Jedná se o jedinečnou stavbu ve střední Evropě.

  • Realizace proměny: 2018
  • Iniciátor proměny: město Žebrák v čele se starostou Mgr. Danielem Havlíkem
  • Investor: město Žebrák
  • Další partneři realizace proměny: ak. sochař a restaurátor Jarmil Plachý
  • Projektant: Ing. arch. Marta Šimoníková – CONSILIUM ai, s.r.o.
  • Realizační firma: VEDUTA s.r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy